Įdomu!Straipsniai

The Herbaliser …Nuo pradžios iki šių dienų (HipHop.lt 2005)

Be abejo daugeliui Jūsų šio straipsnio “kaltininkų” pristatinėti nereikia, tačiau manau , kad visada būna labai sveika prisiminti tai , kas gali būti truputį primiršta o galbūt kai kas šiame straipsnyje netgi ras tai ko nežinojo.Taigi ponai ir ponios- Jūsų dėmesiui- The Herbaliser…

Ko gero, šnekėdami apie Herbaliser, mes nekalbame apie vieną geriausių britų hip-hopo prodiuserių kolektyvų, ko gero kalbame apie vieną geriausių pasaulio hip-hop prodiuserių ir koncertinių show kolektyvų…Jo “stuburas”, tai du vyrukai- Jake Wherry ir Ollie Teeba. Šie du ponai kartu jau dešimt metų ( gal kokį paminkliuką su laiku ir jiems pastatys 😉 ) ir visa tą laiką jie nevegetavo lyg du galingi ąžuolai ant Britanijos kalvų, o tobulino, gražino, platino, atradinėjo ir be abejo mylėjo tokį reiškinį kaip hip-hopas.

Jake Wherry išaugo pietvakarių Londone ( galbūt tiems kas ten gyvena ar esate buvę tai sako daugiau, bet man tai- specifinis Londono dialektas, savo laiku taip juokinęs amerikiečius ). Dieta iš jazzo ir James’o Browno kūrybos buvo lyg savotiškas jo vaikystės ir jaunystės garso takelis. Būtent ten gatvėse jis pradėjo atrasti sau kitokią muziką, “senosios mokyklos” hip-hopą, gatvės garsai ir istorijos, pradėjo groti instrumentais…Tai buvo laikai, kai jaunasis Jake brazgino gitarą mokyklos scenoje, kartu su roko ir funko grupėmis. Tuo metu Ollie kasinėjo hip-hopo daržą, tai buvo jo stichija. Būdamas 15 metų, jis jau drožė patefonus tai viename , tai kitame Londono klube, rinko vinilus ir tobulėjo savuoju keliu.

Susipažino jie mokykloje ir po poros metų dalyvavimo bendruose projektuose atsidūrė ant legendinės to meto Londono studijos Traintrax slenkščio kurios bosą bandė “užparinti” leisti jų kūrybą.Šis sutiko, na o gal leidosi įkalbamas, o galbūt jam ištikro patiko gabalai ir štai rezultatas- bendrų projektų serija.Paminėsiu keleta vardų, jei jie jums nieko nesako- nepergyvenkite, kai aš juos išgirdau pirmakart, jie man taip pat buvo nežinomi: DJ Malachi, Kaidi Tatham ( Bugz in the Attic) ir Ralph Lamb ( Easy Access Orchestra ). Ir štai viename iš mokyklinių vakarėlių jiems pasiseka groti kartu su tokiu vyruku PC, dabar žinomu kaip DJ Food ir esančiu vienu legendinių trip-hopo pradininkų. Jake ir Ollie pakiša jam savo demo o pastarasis taip susižavi , kad nutempia jaunuosius prodiuserius i tuo metu dar ne tokią žinomą, bet jau pakankamai ambicingą Ninja Tune. Bac ir jie jau turi nauja mama;)).

“Mes norėjome sukurti kažką naujo, hip-hopą kuriame nebūtu mc, bet jis skambėtų ir kabintų nemažiau įprasto…”

Pirmasis albumas vadinosi “Remedies”, jį išleido jau minėta Ninja Tune 1995 metais…Tai buvo stiprus jazzo, funko ir hip hopo mišinys, galbūt ne toks tobulas ir populiarus kaip vėlesni jų albumais, beet kiekvienam jų fanui tai KAŽKAS. Kadangi albumas buvo platinamas tik UK, pasaulinė šlovė dar stovėjo eilėje. 1997 metais prekyboje pasirodo antrasis albumas”Blow Your headphones”, albumas tęsė pirmojo tradicijas , tik buvo tobulesnis ir savyje turėjo naujovių.Viena jų- dainose atsirado mc, tai jauna NY gyventoja, pasislėpusi po What What vardu, undergraundo ateitis. Nekankinsiu ir išduosiu paslaptį- What What yra nekas kitas, kaip taip visų mylima Jean Grae. O juk sake- “jokių MC”;)))….

Įtakoti senųjų funko kolektyvų, vyrukai nutaria tiuninguoti grupę koncertiniams pasirodymams.Taip atsiranda papildomi muzikantai su įvairiais instrumentais nuo bongų iki kontraboso.Ir ginkluoti nauja sudėtimi Herbaliser ima šturmuoti Europos koncertines scenas.

1999 taisiais nutariama laužyti senajį hip-hopo kūrimo stereotipa.Jie pradeda imti savo kolegų iš kitų grupių kūrybą ir ima ją karpyti, tampyti ir visaip kitaip išnaudoti.Atsiranda kitoks skambesys debiutavęs trečiajame albume “Very Mercenary”. Jame vėlgi galima išgirsti mc partijas, tarp kuriu tokie scenos vilkai kaip Bahamadia, Blade ir Roots Manuva.Naujasis darbas tiesiog sužavėjo tiek klausytojus, tiek kritikus ir pradėjo jųjų aukso amžių…

2002 pasirodo ketvirtas albumas“Something Wicked This way Comes”, kuriame vėl krūva svečių ir puikus muzikinis pagrindas.Paminėsiu tokius vardus kaip MF Doom, Rakaa Iriscience ( Dilated Peoples). Na vėl daug seilių,viskas super ir nerealu, matyt geri atsiliepimai tampa rutina…

Herbaliser pateko “ant bangos” ir šlovės viršūnės. Prasidėjo dar daugiau koncertų, festivalių, kuriuose jie buvo headlineriais…Koncertinės veiklos rezultate pasaulį išvysta toks mixas kaip “Solid Steel Herbal Blend”, savotiškai įrodęs, kad vaikinai moka ne tik lipdyti bytus , bet ir juos miksuoti.Tai mes galejome stebėti ir praeitų metų “Saulės Smūgio” metu, kur Herbaliser ką sugeba parodė ir mūsų tėviškėje. Prasideda jų paklausos era, reklama Motorolai, pora gabalų tokiam Gay Ritchi filmui “Snatch” , muzika Play Station žaidimui “Tony Hawk Underground”, kontraktas su NFL ( jie sukūrė muzikines temas šestadienio vakaro futbolo varžyboms, rodomoms per ESPN ir krūva kitų reikalų.

Na jei jau taip smulkiai viską rašome, paminėsiu ir jų silpnybę “žolytei”, grybukams ir tablečikėms.Vyrukai tiesiog dievina šiuos proto stimuliatorius. Teko girdėti istoriją, kaip Herbalaiser vienoje Europos šalių prieš koncertą buvo pakviesti į užkulisiuose vykusį vakarėlį, kuriame buvo apstu”delikatesų” ir vyrukai prisikimšo tiek, kad vargšas jų vadybininkas puolė neviltin dėl būsimo pasirodymo…bet ne iš molio lipdyti bičai atidirbo programą taip, kad net dūmai pro ausis varė;))))…

Ir pagaliau 2005 pasirodo “Take London”- puikus pavizdys, kad kurdama komercinius projektus grupė neprarado formos.Gal kiek ramesnis ir švelnesnis, bet vistiek pirnas energetinio užtaiso. Norėtusi išskirti gabalą ir projektą “The Generals”. Ši kelių puikių mc kolaboracija, ko gero vienas idomesnių Amerikos exporto pavizdžių. Beto albume daug senos draugės Jean Grae, puikiai atidirbusios savo partijas. Bendrają prasme albumas gal ir silpnesnis, tačiau jų vardas pats iš savęs garantuoja pardavimus.Va tik , kad su laiku iš jų neliktų tik seni nuopelnai ir galingas pavadinimas…Gal truputi liūdnoka nata tenka užbaigti Herbaliser istoriją, bet kadangi mirti Jake ir Ollie neketina, bus ateitį apie ką dar pašnekėti.

Autorius Miron

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close