Straipsniai

Trumpa Pasaulio DMC DJ čempionato istorija

Aš nesu nei didžėjus, nei šio amato žinovas, bet mano akimis tai labai užvedantis ir kvapą gniaužiantis reginys. Aš nežinau, kaip kituose muzikos stiliuose, bet hiphope didžėjus nuo senų laikų yra vienas iš varomųjų elementų. Būtent jo dėka mes turim tokį hiphopą, koks jis yra dabar. Neįmanoma įsivaizduoti, koks būtų hiphopas be didžėjų ir ar jis iš viso būtų. Šiuolaikiniame hiphope retas albumas ar vakarėlis gali apseiti be plokštelių brūžinimo meistrų. Jeigu breikdansas – tai hiphopo šokis, MC – hiphopo balsas, graffiti – hiphopo vaizdas, tai didžėjingas yra hiphopo siela, na bent jau labai svarbi jos dalis.

Šį kartą nebus pasakojimų apie vakarėlius, blingblingus, nebus pasakų, tik sausokas ir prikimštas vardų ir datų tekstas apie tokį reiškinį kaip „DMC World DJ Championship“ (Pasaulio Disco Mixing Club didžėjų varžybos), vieną iš kelių tradiciškai organizuojamų panašaus pobūdžio renginių. Manau, neatsirastų nė vieno didžėjaus, kuris nenorėtų bent kartą gyvenime laimėti DMC čempiono vardą arba bent jau sudalyvauti šiam čempionate, nes tai – pripažinimas. Kuo ypatingas ir reikšmingas šis reiškinys? Kad pasakojimas neatrodytų pernelyg sausas, pakalbinsiu šia tema ir mūsų didžėjų elito atstovą DJ Mamanią, kuriam trys kartus atiteko Lietuvos DMC čempiono titulas ir „Taste It!“ idėjinį guru , viena ish seniausiu Lietuvos hip hopo DJ‘ju …Mantini

Klausimas: Kiek, tavo manymu, DMC čempionatas svarbus didžėjingo progresui?

DJ Mamania: Banalu būtų sakyti, kad čempionatai yra labai svarbus. Kaip ir bet kokios varžybos, DMC yra puiki proga siekti gerų rezultatų ir, aišku, laimėjimų. Noras būti geriausiu skatina dirbti tobulumo ir inovacijos linkme, nes kiekvienais metais galima pastebėti naujovių.

Klausimas: Kuo iš esmės skiriasi DMC ir kitokiu varžybos, pavyzdžiui, ITF (International Turntablist Federation)? Kokie dar rengiami panašaus pobūdžio čempionatai?

DJ Mamania: ITF – tai varžybos „vienas prieš vieną“, panašiai, kaip pas mus rengiamos MC kovos (MC Battle) iškritimo tvarka. ITF suskirstė varžybas į 4 kategorijas: Scratch, Beatjuggling, Advance ir Team, ir visos vyksta būtent „1 prieš 1“ tvarka. Komandinėse varžybose būna vienas komandos pasirodymas, po kurio renkami geriausi. 1999 metais DMC įtraukė panašias disciplinas ir į savo varžybas. Be pagrindinio DMC čempionato yra Team ir „Battle For The World Supremacy“ rungtys, pastaroji kaip tik ir vyksta „vienas prieš vieną“ forma. Tokio pobūdžio renginių yra nemažai, ypač Amerikoje, kur varžybas organizuoja, pavyzdžiui, „Guitar Center“, „Gemini“. Vienu metu labai greitai išpopuliarėjo, bet taip pat greitai ir nunyko „Vestax Extravaganza“ varžybos. Visai neseniai atsirado naujas įdomus turnyras „The Gong Battle“, prižiūrimas paties Roc Raida.

Vienas prieš vieną

Savo istorija DMC serijos čempionatas prasidėjo tiesiog kaip didžėjų miksavimo varžybos – ateidavo didžėjai ir parodydavo, kaip „kietai“ moka sumiksuoti plokšteles, vienu žodžiu, pravesti vakarėlį. Tačiau kai 1986 metais vykusiame čempionate DJ Cheese pirmą kartą DMC istorijoje išdrįso savo programoje panaudoti skrečo (scratch) elementus DMC čempionatai radikaliais pakeitė kryptį. Per savo ilgametę istoriją DMC tapo ne tik pasaulinio garso prestižiniu didžėjų renginiu, užnugaryje turinčiu tokius grandiozinius rėmėjus, kaip Technics ir Ortofon, bet ir tikra didžėjingo propagavimo mašina, didžėjų mados diktatoriumi, aukščiausia šio amato pakopa.

DMC čempionatas, kaip ir bet koks čempionatas, rengiamas pagal savas taisykles. Pagrindinė taisyklė yra ta, kad varžybų metu turi būti naudojami du Technics firmos patefonai, tos pačios firmos mikseris (be jokių madingų efektų) ir Ortofon firmos adatos – ir daugiau jokios kitos įrangos. Didžėjus, naudodamasis šia įranga, turi per 6 minutes atlikti savo programą, nustebinti komisiją ir laimėti – viskas paprasta.

Pradedant 1986 metais, DMC varžybų laimėtojais tapo:

DJ Cheese (JAV, 1986), Chad Jackson (DB, 1987), Cash Money (JAV, 1988), Cutmaster Swift (DB, 1989), DJ David (Voketija, 1990/1), The Rock Steady DJs (didžėjai Q-Bert, Mixmaster Mike ir Apollo, JAV, 1992), Mixmaster Mike ir Q-Bert (kaip The Dream Team, JAV, 1993/4), Roc Raider (JAV, 1995), DJ Noise (Danija, 1996). 1997 metais pirmos vietos laurai ir auksiniai patefonai atiteko penkiolikamečiui DJ A-Track iš Kanados – puikus įrodymas, kad tokiose varžybose nugali talentas ir užsispyrimas. Kitus trejus metus iš eilės čempiono titulą išveždavo DJ Craze iš Majamio (JAV), 2001 metais nugalėtoju tapo DJ Plus One iš garsios britų komandos Scratch Perverts, 2002 metas auksą namo išsivežė japonas DJ Kentaro. 2003 metais auksas dar kartą keliauja į Kanadą, jis atiteko didžėjui DJ Dopey. 2004 metais Amerika susigrąžina titulą DJ ei.Merge dėka, kuris pakartojo savo žygdarbį ir kitais metais. 2006 metais nugalėtojo laurai tenka prancūzui DJ Netik – visai neseniai didžėjingo gerbėjai turėjo progos stebėti jo meistriškumą Vilniuje.

GOLD

Be išvardintų DMC nugalėtojų, varžybose dalyvavo visa puikių ir įžymių didžėjų plejada, tarp jų: Carl Cox, Tony De Vit ir Tony Vegas bei Prime Cuts iš jau minėtos Scratch Perverts kompanijos, atstovavę Didžiajai Britanijai, italai – Zappala, Claudio Coccoluto ir DJ Professor, Švedijos atstovas Rob’N’Raz, Danijos didžėjus Cutfather, Kanadietis Nick Holder – dar vienas kanadiečių stebuklas, grojęs varžybose 1989 metais, Ninja Tune žvaigždė Kid Koala, australai su DJ Dexta, Amerikai atstovavo tokie vardai kaip DJ Babu iš Dilated Peoples, DJ Swamp, dirbantis su Beck, DJ Rectangle, Bad Boy Bill ir daugelis kitų įžymybių.

Klausimas: Ar kada nors norėjai, svajojai sudalyvauti tokiose varžybose, laimėti tuos auksinius patefonus?

DJ Mamania: Noras buvo ir labai didelis, dabar gal jau nebe taip aktualu. Kažkada labai norėjau ir netgi buvo numatyta kelione ten. Aišku, su ta programa nieko nelaimėčiau, bet patirtis būtų verta tų pačių auksinių patefonų. Manau, kad stimulas laimėti atsirastų jau patyrus, kas yra stovėti prieš daugiatūkstantinę minią ir parodyti jai, ką tu sugebi. Tokie didžėjai, kaip Noise, Q-Bert, Craze laimėjo DMC čempionatą tik iš antro karto.

DJ Mantini: Kaip ir kiekvienas kareivis svajoja tapti generolu, taip ir dj svajoja viena diena laimeti ta auksini patefona, nors ji galima nusipirkti aukcione, bet gauti ji kaip DMC cempiono priza, tai kaip sportininkui laimet olimpini medali:)

Komandinės kovos

1992 ir 1993 metais DMC buvo leista dalyvauti varžybose komandomis. Po kovos tarp Q-Berto & The Rock Steady Crew prieš Supreme team iš San Francisko visi suprato, kad didžėjų komandos turi didžiulį potencialą ir komandinės varžybos gali būti puikiu reginiu.

Taip 1999 metai įvyko pirmosios oficialios komandinės DMC kovos (DMC World Team Championships), kurias laimėjo britų Scratch Perverts (beje, prieš keletą metų mūsų publika liko sužavėta PMP pakviesto į Vilnių šios komandos nario DJ First Rate pasirodymu), pelnę pirmąjį Pasaulio didžėjų komandų čempionato nugalėtojų titulą. 2000 metais šis titulas atiteko DJ A-Trak ir DJ Craze komandai, atstovaujančiai Amerikai ir Kanadai. 2001 metais laimėjo jungtinė komanda Perverted Allies, sudaryta iš Skratch Perverts ir amerikiečių komandos Allies Crew. 2002 metais laimėtojo vardą iškovojo legendinė prancūzų Birdy Nam Nam su DJ Crazy B sudėtyje (kažkada padirbėjęs su grupe Alliance Ethnik), 2003, 2004, 2005 ir 2006 metais nugalėtojais tapo prancūzai – komanda C2C komanda.

Už pasaulinį viešpatavimą!

2000 metais DMC organizatoriai nutarė įvesti naujas kovas – DMC Battle For World Supremacy (vadinkime „Už pasaulinį viešpatavimą“). Kovų principas toks: du didžėjai rungiasi tarpusavyje, besikeisdami prie patefonų kas 90 sekundžių, kas laimi, pereina į kitą etapą, kur jo laukia dar tokia pat kova. Idėja primena senus gerus laikus, kai didžėjai panašiai rungėsi vakarėlių metu, stengdamiesi pralinksminti publiką, savotiškas didžėjų pingpongas. Tokio pobūdžio rungtys reikalauja iš didžėjaus daugiau improvizacijos, didesnio techninio pasiruošimo, jis privalo per labai trumpą laiką įveikti savo meistriškumu priešininką ir priversti komisiją balsuoti už save.

Klausimas: Kurios tau DMC varžybų dalys labiausiai patinka (komandinės, vienas prieš vieną, už pasaulinį viešpatavimą)?

DJ Mamania: Vienas prieš vieną ir yra tas pasaulinis viešpatavimas (Battle For The World Supremacy). Man tokios varžybos patiko ankščiau, kai didžėjai kovoja vienas prieš kitą ir gali „išsilieti“ vienas ant kito individualiai. Tačiau dabar matau, kiek daug jėgos gali turėti tas vienas 6 minučių pasirodymas palyginti su daug 1-2 minučių „išsišokimų“.

Pirmas iš tų, kas iškovojo šį titulą, buvo prancūzas DJ Kodn, 2000 metais sunkioje kovoje nugalėjęs britų čempioną DJ Skulli. 2001 ir 2002 metais laimėjimai vėl keliauja į Prancūziją, jau minėtam DJ Netikui. 2003 metais britas DJ Tigerstyle finalinėje kovoje laimėjo prieš kanadietį M-Rocką. 2004 metais dar sunkesnės kovos, ir Silk Kus iš Britanijos pralaimi japonui Akakabe. 2005 metais garbingas nugalėtojo titulas vokiečio Pro Zeiko rankose, o 2006 metais japonas Coma išplėšė laimėjimą iš prancūzų rankų.

Klausimas: Kodėl Lietuvoje nebeorganizuojami DMC klasės didžėjų varžybos? Kaip manai, ar Lietuva „prinoks“ tokio pobūdžio varžyboms?

DJ Mamania: Manau, kad nebeorganizuoja dėl didžėjų trūkumo. Tiesiog kartais gali atrodyti, kad turime didžėjų ir varžybos įvyktų, bet deja, jie ne itin veržiasi dalyvauti. Duok Dieve, kad tokie laikai ateitų, ir aš mielai tokiose varžybose sudalyvaučiau.

DJ Mantini: Lietuvoje DMC cempionatai nevyksta, nes nera daug techniskai patefonus ivaldziusiu dalyviu. Dj Lietuvoje daug, bet dauguma groja cd, taip jau susikloste, kad musu salyje nera DMC tradiciju. Tikiuosi kada nors bus bent 10 rimtu dalyviu kuriu meistriskumas nesiskirs labai ryskiai.

Klausimas: Kokoje rungtyje labiausiai norėtum išbandyti savo jėgas?

DJ Mamania: Ko gero, klasikiniame 6 minučių čempionate.

DJ Mantini: Jei dalyvauciau as asmeniskai, tai indvidualioje rungtyje su savo showcase.

Klausimas: Ar yra Lietuvoje potencialių ateities pretendentų į tokias kovas?

DJ Mamania: Hmm… geras klausimas. Sąžiningai – net nežinau. Yra ir naujų veidų, pavyzdžiui, DJ Neuro, yra jau pasižymėjusių, kaip 2Fresh. Iš jų labiausiai tikėčiausi kažkokių rezultatų. Taip pat džiaugiuosi, kad DJ Trick nesudeda rankų. Scratch up your life!

DJ Mantini: Kol kas Lietuvoje nauju talentu neizvelgiu, o LT DMC čempionas tikiuosi europos ir pasaulio cempionate turetu neblogai pasirodyti, bet pasaulio cempiona Lietuva dar negreit tures!

Taigi, šiam kartui tiek. Tikiuosi, jūs bent kiek susipažinote su šiuo įdomiu reiškinių, susidarėte bendrą įspūdį apie DMC čempionatus. Galbūt ir Lietuvoje vieną gražią dieną kas nors imsis organizuoti ką nors panašaus, tai būtų didelė paskata mūsų didžėjams tobulėti, siekti kažko daugiau, ne vien tik apsiriboti išmoktų „fintų“ grojimu per vakarėlius ar pasipuikavimu prieš savo draugus ar merginas.

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close