Įdomu!Straipsniai

ULTIMATUMAS istorija (HipHop.lt 2007)

XXI amžiaus pradžia… Po užplūdusios Lietuvą dešimtajame dešimtmetyje ir kiek atslūgusios jo pabaigoje „pirmosios bangos“ pakilimų ir nuosmukių, Lietuvos hiphopas vėl įgauna pagreitį, subkultūrą papildo nauji žmonės, gimsta naujos grupės, iškyla nauji atlikėjai, vėl pradeda aktyviai reikštis breiko šokėjai grafičių meistrai, didžėjai stipriai tobulina techninius įgūdžius. 

Tų, kas jau tada sukosi visų šių įvykių sūkuryje, atmintyje, be abejo, iškyla „Amerikos“ baro vakarėliai, vykę jaukioje bendraminčių aplinkoje, kurioje visi norintys galėdavo paimti į rankas mikrofoną ir rėžti savo eiliuotą Tiesą apie Pasaulį. Jeigu tam nepakakdavo ryžto, galėjai tiesiog puikiai leisti laiką, diskutuodamas arba klausydamasis kitų, tokių pačių, kaip ir tu. Nostalgija… 

 Be šių vakarėlių lietuviško hiphopo bastionas buvo vienintelis tuo metu Lietuvos hiphopo portalas www.hip-hop.lt ir visiškai šviežia, tik ką gimusi „Gatvės Lygos“ radijo laida, gyvavusi Labas FM eteryje ir stebinusi klausytojus tokia neįprasta muzika ir pasakojimais apie mūsose mažai girdėtą subkultūrą.  Būtent tais laikais dar mažai žinomam reperiui Svarui ir žurnalistui mėgėjui Mironui kilo Mintis. Jie nusprendė – užteks malt šūdą ir sekti užsienyje vykstantį „judesį“, reikia imti ir išleisti savo, lietuviško hiphopo dainų rinkinį. 

 Be abejo, tuo metu niekas nemąstė apie idėjos tęstinumą, net apie oficialų gamyklinį CD formatą su blizgiais viršeliais. Viskas buvo kur kas paprasčiau. Savo rankomis namų kompiuteriu „iškeptas“ „prototipo“ tiražas, pas draugą atspausdinta krūva elementarių viršelių su savadarbiais lipdukais, ant kurių ranka išdidžiai užrašyta: „www.hip-hop.lt“, ir dainų, kurias dabar galima pavadinti geriausiu, kas tuo metu buvo sukurta Lietuvoje, rinkinys. 

Štai taip 2001 metais į pasaulį atėjo pirmasis „Ultimatumas“, savikaina platintas iš rankų į rankas… Manau, niekas nežino ir neatsimena, kiek tuomet buvo prigaminta tokių namudinių diskų, bet galima drąsiai teigti, kad šis nekaltas sumanymas įėjo į Lietuvos hiphopo istorija kaip vienas iš jo pamatinių akmenų.  

Po metų, 2002-aisiais, atėjo laikas leisti antrą rinkinį. Šį kartą buvo nuspręsta idėją kiek patobulinti, ir gerai žinomas scenos veteranas Banjooz (grupių „Zenitas“, „Konektaz“, projekto „SFERA“ narys), mokantis piešti, sukūrė viršelį, o „Gatvės Lygos“ kompanija atrinko muzikinius „gabalus“. Tam tikros tradicijos liko išsaugotos – rinkinys vėl buvo gaminamas namie, kopijuojant įrašus į kompaktine plokšteles ir spraudžiant į dėžutes baltai juodus viršelius. Ir vėl kelionė iš rankų į rankas…  

Trečiojo „Ultimatumo“ teko ilgokai palaukti. Subrendo, paaugo „Gatves Lyga“, įgavo šiokios tokios leidybinės patirties ir nutarė perkelti „Ultimatumą“ iš namudinių leidinių kategorijos lygiu aukščiau. Taip 2005 metais į parduotuvių lentynas pateko „Ultimatumas 3“, gražus ir spalvingas leidinys. Renkant šį, jau ketvirtąjį, „Ultimatumą“, pirmąkart teko spręsti sunkumus, susijusius su pasiūlos gausa. Grupių ir kūrinių buvo tiek daug, kad albumo sudarytojams teko sunki užduotis nuspręsti, kas pateks, o kas liks „už borto“. Tačiau tai nebuvo vienintelis sunkumas, problemų kilo su pačiu rinkinio leidimu.

Atrodė, kad mūsų vėl laukia pertrauka, bet 2006 metų pabaigoje gimė Planas. Šį kartą į pagalbą atskubėjo neseniai įsikūrusi ir jau gerą vardą pelniusi leidybinė prodiuserinė agentūra „U-Sound“, kurios vyrukai ant savo pečių užsikrovė nemenką dalį susijusių su naujojo „Ultimatumo“ leidimu darbų.  Iš pradžių buvo paskelbta oficiali atranka. Į ją atkeliavo daug daugiau „gabalų“ negu įmanoma sutalpinti vienoje kompaktinėje plokštelėje. Rinkinio sudarytojams iškilo moralinių dilemų, dieną iš dienos, kartais net iki išnaktų vyko perklausos ir diskusijos, kol galiausiai gimė išganinga Mintis išleisti dvigubą albumą! Ginčuose padėtas taškas. Dvigubą todėl, kad gerų dainų buvo daug, dvigubą, nes „Ultimatumo“ credo ir moto yra atspindėti to meto lietuvišką hiphopo sceną, kurioje turi skambėti ne tik žinomi vardai, bet ir mažiau arba visai nežinomi talentingi atlikėjai. Džiugu, kad buvo išsaugotos tradicijos, ir „Ultimatumas 4“ neša savyje galingą nepriklausomo lietuviško hiphopo užtaisą! 

Tradicijos saugomos, laukite tęsinio!

Autorius Miron

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Domina?

Close
Close