Įdomu!Straipsniai

Ultimatumas …Vienas lašas (HipHop.lt 2007)

“Kas drovisi apgailestauti dėl praeities, netenka dabarties ir rizikuoja dėl ateities.”

Franciskas de Kevedas

Veiksmas I : Pradžia

 

Vienas iš tų mažų, bet, kaip bebūtų keista, neužgrūstų visais gyvenimo turtais butų netoli senamiesčio. Buto savininkas, ponas Labutis, dirba įvairiausio plauko muzikinių instrumentų suderintoju, savo laisvą laiką skiria Italo Markoni išradimui – radijui, skaitydamas į dar negausų radijo eterį taip jam patinkančias knygas arba tiesiog tai, ko prašo ir taip uždirbdamas vieną kitą litą duonai. Būdamas protingas ir supratingas žmogus, kartą per savaitę jis užleisdavo savo mažą butą tokiam bendraminčių būreliui, pasivadinusiam skambiu pavadinimu Gatvės Lyga, kurie rėždavo savo kalbas į tais laikais užpopsintą eterį, stumdami savo tiesas ir kultūrą, kurą jie taip juokingai ir su meile vadindavo hiphopu…

 
Šį šiltą pavasario vakarą, šviečiant žibalinei lempai, prie didelio kvadratinio stalo kažką karpydami ir mirkydami plunksnas į rašalus darbavosi du vyrukai. Be įprastų darbų, kuriuos kaip tik už stilinių durų, mojuodami rankomis darė kiti du, šiandien jie turėjo platinimui paruošti savo naują sumanymą, pirmą tokio pobūdžio Lietuvoje įvairių kalbų ir idėjų rinkinį ULTIMATUMĄ…Paprastas, elementarus viršelis, galbūt banalios, bet tokios svarbios temos, sudėtos į vidų, ir ranka užrašytas didelis storas užrašas www.hip-hop.lt. Tokia buvo pradžia…

 

grabas
 

 

Veiksmas II : Laiko stebuklai

 
Bet viskas prasidėjo daug anksčiau. Nutilus 90-ų metų hiphopo audrai, aprimus gausiems mitingams, pirmom radijo laidom, vieną dieną susitiko du žmonės, vienas buvo žinomas kaip Gnomas, na, arba Siela…Nežiūrint į tai, kad jis buvo dar pakankamai jaunas vyrukas, jis jau galėjo pasigirti mylinčia žmona ir dukra, pakankamai maloniu, bet kartais prisotintu rutinos darbu, plikstančia galva, ir tuo, kad yra pakankamai gerai žinomas tokios naujos svetimšalių kultūros kaip hiphopas atstovas Lietuvoje. Kitas buvo žinomas kaip Profesorius, ko gero dėl savo plikai nuskustos galvos, ilgos barzdos ir akinių, slepiančių gudrias pokštininko akis. Kažkodėl žmonės klausydavo to, ką jis sako, nors kartais jis tiesiog mokėdavo padaryti viską žinantį ir suprantantį veidą. Be to, kad Profesorius dirbo kepėju vienoje iš senamiesčio tavernų, jis buvo ir pradedantis žurnalistas megėjas, darantis milijoną klaidų…Pradžiai abu nutarė pradėti leisti savo mažą nepriklausomą laikraštį, be jokių gudrumų, viskas taip, kaip yra, tik tikras gatvių gyvenimas ir informacija, kurią pavykdavo gauti. Su laiku keliu puslapių laikraštukas išaugo į daug stipresnį, pavadintą www.hip-hop.lt. Aplink niekuo neypatingą leidinį susibūrė ratas bendraminčių, kurie noriai reikšdavo savo nuomonė laikraščio puslapiuose, rašydavo straipsnius.

 

Gnomas tuo metu buvo nedideliu tiražu išleidęs savo nuosavą poezijos knygą, kuri ganėtinai greitai buvo išgraibstyta iš parduotuvėlių, toliau sekė antras leidimas ir pasiruošimas naujai knygai.

 

Atėjus naujam amžiui jau minėtas ponas Labutis, žinantis ir gerbiantis Gnomo darbus, pasiūlė jo paslaugoms savo mažą mažą butą su ten stovinčiu radijo aparatu. Pasiūlymas buvo maloniai priimtas. Kartu su savim Gnomas pakvietė ir minėtąjį Profesorių, plius dar vieną tokį jaunuolį, žinomą kaip Artūras Miklūs Pirštai, kuris per savo veiklos hiphope metus spėjo išbandyti save ir kaip sienų dažytoją, ir kaip adrenalino ieškantį gatvių akrobatą, kol neapsistojo prie muzikos darymo senų vinilų pagalba. Hiphope tokius kaip jis dar vadina Dj‘ais…Būtent tada atsirado dar vienas pakankamai gerai šiais laikais žinomas dalykas Gatvės Lyga. Be jau paminėtų trijų pagrindiniu veikėjų, gan dažnas svečias pono Labučio bute būdavo ir radistė Irma, provinciališkai gruboka ir lėtoka, irgi turinti didelį potraukį technikai. Būdama emigracijoje, ji, kaip ir Artūras Miklūs Pirštai pasinėrė į Dj‘ingo subtilybes. Kelios svarbios pažintys, pirmi vinilai, nauji vėjai iš užsienio užvaldė jaunos merginos protą ir širdį…Taigi, o kas toliau…

 

Kadangi savaitinės radijo laidos rasdavo vis dagiau bendraminčių, buvo nutarta išbandyti save dar vienoj srity, organizuoti renginį, mitingą, kad jauna auditorija šokėjų ir kiti hiphopo atstovai turėtų savo vietą, kur galėtų pabendrauti, parodyti, ką sugeba, priprasti prie žmonių, atrasti naujus draugus. Taip prasidėjo kas antrą savaitę vykstantys pasisėdėjimai bare ,,Amerigo Vespucci”, savaitė po savaites į ”A.V.” barą traukdavo vis daugiau žmonių, vis dažniau pasižmonėti atvykdavo ir kitų Lietuvos miestų atstovai. Pigus alus, biliardo stalas, dūmų debesis, jaunuoliai, gadinantys viešo naudojimo vietas. Tikras naujos urbanistines bohemos rojus.

 

Ir štai, stebuklingas mano paprastos istorijos kelias atveda mus į tą vietą, kur mes pradėjome, į pono Labučio butą…Atveda mus į šios istorijos pradžią…

 

”Sunku padaryti kvailystę, kurios sėkmingai nebūtų padaręs jau kas nors kitas”.

                                                                                                                                           Vilhelmas Švėbelis

Veiksmas III : Antras etapas

 
Po pirmo ultimatumo praėjo metai, apdulkėjusius tomelius galima buvo rasti tik privačiose kolekcijose, nedidelis tiražas iškeliavo į mases kaip nemokama duona…Daug iš tų, kieno eilės buvo sudėtos į pirmą ”Ultimatumą” sustiprėjo, tapo žinomais savo aplinkoj, gerbiamom personom.

 

Nors kuriant pirmąjį ultimatumą planuose nebuvo, kad jis turėtų būti pirmas, buvo nutarta pratęsti tradiciją ir išleisti antrą ”Ultimatumo” rinkinį. Šį kartą Gnomas ir Profesorius nutarė pateikti publikai kitokį, nei prieš tai, leidinį. Prasidėjo atranka, vis daugiau naujų talentingų ir ne itin oratorių nešdavo savo darbus. Atsirado atsirinkimo našta, tai, ko nebuvo kuriant pirmąjį…Tai džiugino, kai kurios naštos yra malonios širdžiai. Viršelį apsiėmė daryti jau pakankamai gerai tais laikais žinomas menininkas, muzikos kūrėjas ir eilių pynėjas, viską bandęs savo gyvenime, Lietuvos hiphopo minčių bastionas Baltazaras, savo laiku sužibėjęs visu savo grožiu tokioj grupėj kaip Nadyras. .Nors kontraversiškas naujo Ultimatumo apipavidalinimas daug kam pasirodė keistokas, bet bendrija priėmė rinkinį…Ir vėlgi nedidelis, namų gamybos tiražas ištirpo hiphopo žmonių tarpe.

 

Tuo metu pasisėdėjimai ,,Amerigo Vespucci” bare daugiau nevyko, bet tai nereiškė, kad jie buvo pamiršti, tiesiog atėjo laikas pereiti į kitą etapą, perduoti vairą į kitas rankas.Atsirado daug kitokių vakarėlių.Vienu iš ryškiausių to metu organizatorių tapo jau istorijos pradžioj minėtas Artūras Miklūs Pirštai. Tuose vakarėliuose gan dažnai buvo galima sutikti ir radistę Irmą, plius visą krūvą senų ”A.V.” vakarėlių lankytojų. Gatvės Lygos transliacijos dingo iš radijo eterio, kadangi ponas Labutis buvo priverstas parduoti savo butą, tiksliau, perlesti jį naujam nuomininkui, kuris ne itin planavo tęsti tą keistą ir nelabai naudingą bendradarbiavimą…

 

Gyvenimas ir toliau byrėjo smėliu…

 

grabas 2

 

Veiksmas IV: Į plačius vandenis

Po kelių metų įprastinių darbų, atėjo laikas pamastyti apie naują Ultimatumą, trečią…Pataisykit mane, jeigu klystu. Gnomas, įgavęs leidybinės patirties, nutarė, kad laikas išlesti leidinį normaliai, praėjo tie laikai, kai įrašai keliavo iš rankų į rankas, žmonės nori daugiau, jie matė daugiau, jie nori kokybės. Į pagalbą Gnomas pasikvietė pašalinį žmogų, nedidelės privačios spaustuvės savininką Zenoną. Gudrus, bet protingas, jis nutarė padėti…Pagaminti ir išplatinti tai, ką jam paruošė Gatvės Lygos vyrukai. Po dar intensyvesnės atrankos, dar didesnių atsirinkimo skausmų, kontraktų derinimo ir klaidų ieškojimo, po kelių metų pertraukos prekybos vietose atsirado “Ultimatumas-3”.

 

Taip kažkada namų gamybos poezijos rinkiniai atsirado didelių prekybos centrų lentynose. Galima sakyti, kad tai buvo naujas etapas, naujos atsakomybės.

 

O kas gi dar vyko tuo metu…Na, vis daugiau jaunų rašytojų pradėjo vis stipriau stovėti ant kojų, atsirasdavo vis daugiau įvairaus plauko mitingų, vakarėlių, vis dažniau tekdavo girdėti apie grandiozinius planus, naujus leidinius. Nors ir nedegdamas, gyvenimas virė.

 

Gatvės Lygos radijo transliacijos sugrįžo į Lietuvos eterį, šį kartą po savo stogu jas priėmė vienas toks neblogas vyriškis…Prie trijulės prisijungė plikas, energingas, kartasi nervingas vyrukas su ožio barzdele…Vėlgi DJ‘ingo mėgėjas ir vakarėlių vilkas, pasislėpęs po slapyvardžiu Vokietis. Specifinė vokiečių bendravimo maniera reikalavo pripratimo, bet su laiku jis puikiai pritapo prie daugumoj plikos kompanijos. Į svečius vis dažniau užsukdavo įvairūs svečiai, tai vietiniai, tai ir iš užsienio…Trys valandos prabėgdavo kaip kelios minutės, pašnekesius prie mikrofonų pakeisdavo pasivaikščiojimai tarp blizgančių automobilių, riebaus dūmo debesis, pokalbiai prie mėnulio šviesos.

 

Maždaug tuo pačiu metu iš naujo atgijo ir www.hip-hop.lt apsirengęs kitą, galbūt daugeliu aspektų naują apsiaustą. Jis buvo toks laukiamas ir beveik pamirštas, ypač kai gatvėse jau buvo galima rasti daug kitokių, labai dažnai tobulesnių hiphopo leidinių…Štai taip.

 

Veiksmas V: Mūsų dienos

2006 metai įpusėjo. Ant durų slenksčio atsiduria Vitia Gadiuka, senas pažįstamas. Prisimenu, kai kažkada kartu su kitu gerai žinomu hiphopo veikėju Kasperu pirmus kartus šturmavo sceną ,,A.V.” vakarėliuose, geri buvo laikai…Vitia Gadiuka, nežiūrint į grėsmingą vardą, buvo ir yra pakankamai ramus, protingas ir apgalvojantis savo ėjimus žmogus. Tuo metu jis darbavosi hiphopo labui vienoje iš naujai įsikūrusių leidybinių firmų. Stabilus užnugaris duodavo jiems ramybės ir stabilumo jausmą , bet priversdavo pasistengti, nenuvilti savo “stogo”, toks jau tas gyvenimas. Taigi, Gadiuka pasiūlė prisijungti prie ketvirto Ultimatumo leidybos, jie pilnai norėjo paimti ant savo galvos pagaminimo, platinimo ir reklamos reikalus. Žinant gan sėkmingą jų patirtį šioj srity ir užsitikrinę, kad Gadiuka su kompanija nebandys įtakoti turinio, Gnomas ir Profesorius sutiko su jaunuolio pasiūlymu. Prasidėjo eilinės atrankos naštos. Norinčių buvo daug. Po bendros perklausos, persimetę žvilgsniais, trijulė nutaria surizikuoti ir leisti dviejų tomų ledinį…Taip ir atsitiko…Užtrukusi gamyba, derinimai, vėluojantys kūrėjai atkėlė leidimą iki 2007 metų beveik vidurio…Vitia Gadiuka paliko savo leidybinę firmą nenorėdamas išduoti savo įsitikinimų, jo vietą užėmė kitas. Bet Ultimatumas išvydo dienos šviesą, vėlgi, kaip ir anksčiau, daug ginčų dėl turinio, daug komentarų, kontraversiškas viršelis, sukurtas jauno ir plėšraus dailininko…Puiku, gyvenimas bėga savo eiga…Naujas Ultimatumas, naujo hip-hop.lt kūrimas, vis naujesnių leidinių planai, kalnai vakarėlių, kurių kartais būna tiek daug, kad žmonėms neužtenka nei laiko, nei pinigų užeiti pasižmonėti į visus.

 

”Kas minkštai žengia, toli nueis”

                                                           Konfucijus

Nespėjus pasirodyti naujam Ultimatumui, skaitytojai pradėjo klausinėti, ar bus penktas. Manau, kad bus, bet viskas priklauso nuo jūsų, nuo to, ar jis bus reikalingas jums, ar jūs turėsite ką į jį pasiūlyti, galų gale, ar jūs jį nupirksit…Tegul jums ne viskas patinka, tegul jūs tikėjotės daugiau…Taip būna ir bus visada. Ultimatumas – tai tik savotiškas mūsų laiko atspindys, kokie mes, toks ir jis, o mes visi tokie skirtingi, nežiūrint į tai, kad mus vienija viena bendra idėja, viena meilė šiai svetimai, bet tokiai artimai kultūrai – hiphopui.

 

Prašau nepykti ant manęs, kad labai rimtus dalykus aš pateikiau tokia linksmoka forma. Pas mus tiek daug sausos beletristikos, tiek daug buitinių popierių, kad norisi tiesiog nušokti nuo proto ir padaryti ką nors, nesilaikant taisyklių…

 

Miron aka Profesorius (nekenčiu, kai mane taip vadina)

2007 Gegužė

Autorius Miron

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close