AlbumaiNaujienosStraipsniai

Z on A albumas, kuris krauna energijos [XYZ 2015; Z ON A]

z on a tamstaPagaliau pasibaigė visos šventės. Mišrainės suvalgytos, dovanos išdalintos, nors paštas vis dar atneša pavėlavusiųjų atvirukus… Prasidėjo įprastinė rutina iki sekančios progos pasinerti į šventines nuotaikas. Ir nors mano darbas toks, kad ilsėtis nelabai yra kada, visgi nusprendžiau užbaigti tai, ką pradėjau dar 2015-aisiais. Dėl šios priežasties priešais mane ir vėl atsirado krūvelė albumų, nekantriai laukiančių savo eilės.

2015-ieji, kalbant apie Hip-Hop‘o albumus, buvo netgi labai derlingi, ypač metų pabaigoje. Džiugu, kad yra labai daug gerų, dar smagiau, kad gerų yra ir tarp naujų vardų. Mintys, garsai… Medus mano žilstančiai sielai. Ką gi, pradedam.

Kadangi Lietuvos Hip-Hop‘o tūsuose ir vakarėliuose man jau senokai neteko lankytis, pirmą kartą mano ausis pasiekusi Z on A kūryba man buvo gan maloni naujiena. Į interneto platybes paleisti video klipai, dalyvavimas Gatvės Lygoje, šis vardas linksnuojamas įvairiose metų suvestinėse ir apdovanojimuose. Trumpai tariant, Lietuvos muzikos padangėse susikūrė naujas ir įdomus projektas, apsigyvenęs gal ir ne itin gausioj, bet mūsų tarpe labai mėgstamoj Hip-Hop‘o nišoj. O jei tiksliau, rokas plius Hip-Hop‘as ir dar angliškai.

Galiausiai mano rankose atsidūrė ir jų albumas.

Man atrodo, kad geras albumas, kaip ir gera knyga, turi turėti įžangą, kuri įvestų į istoriją, ši sukurtų deramą nuotaiką, o vėliau, kai siužetas jau įgauna reikiamą pagreitį, pasiekti kulminaciją – idėjinę arba garsinę viršūnę, kitaip sakant, pagrindinį veiksmą. Na ir, žinoma, turi būti finalas, ramiai viską suvedantis į paskutines gaidas. Taip, tai gana banalus šablonas, kai yra tiek daug skirtingų formų, variantų, skirtingų minčių ir konceptų. Z on A albumo atžvilgiu, grupė kaip ankstyvas žadintuvas ryte iš pradžių nutarė pažadinti. Be jokių įžangų iškart pakrauna iki maksimumo, tik vėliau atsiranda šiek tiek laiko atsikvėpti ir susivokti, kas ir kame… Bet vis tiek. Nežinau, kokia čia buvo pagrindinė idėja, bet chebra akivaizdžiai nutarė nepagailėti klausytojų ausų. Čia yra ir rizikos, visai kaip per koncertus – jeigu rengiamas valandos ilgumo pasirodymas maksimaliu pajėgumu, grupei neabejotinai bus sudėtinga, sunku bus ir žmonėms salėje. Mano galva, protarpiais reikia pabendrauti su publika, leisti žmonėms atgauti kvėpavimą. Būtų įdomu pažiūrėti, kaip Z on A susitvarko gyvų koncertų metu, ir kuo daugiau aš jų klausau, tuo šis noras tampa vis stipresnis. Darbas studijoje turi savo limitus, išlaiko tam tikrą šaltumą. O štai scena yra šis tas kito… Na, gal vieną dieną.

Nors albumas iš karto buvo pristatomas kaip Rock/Hip-Hop hibridas, aš kažkodėl jaučiu daug smagaus funk‘o. Visas tas minkštas ir greitas repavimas, melodingas moteriškas vokalas bei pučiamieji tarytum nenorom privertė skambesį pasikeisti. Ir tai yra pliusas. Bet jeigu chebra kituose savo darbuose viską šiek tiek pasunkintų ir pagriežtintų, tikriausiai man patiktų dar labiau, nes tokį ale funk‘o hibridą mes jau turėjome, bet va griežtesnio roko – ne… Pavyzdžiui, Dogma savo albume turi keletą bandymų. Man atrodo, jog tai yra derlinga dirva ir chebra turėtų dirbti šia kryptim. Tai būtų tikra bomba.

Kaip jau buvo galima suprasti, Z on A vokalas pakrypo gan sudetinga atmaina. Nors dainuojant angliškai Lietuvoje mažai kam pavykdavo sužibėti, bet kažkodėl į galvą iš karto šauna Daiva, Erica Jennings su Skamp ir, žinoma, vieni šių metų favoritų Dee & Kamy. Jie padarė, jiems pavyko, muzika prilipo. Jų kūryba visiškai prilygsta tam, ką mes girdime užsienio albumuose.

Kitas klausimas – ar visi jie turi tai, kas gali pritraukti dėmesį? Ar yra kas iškeltų juos už Lietuvos ribų iš daugybės panašiai skambančiųjų? Tas pats galioja ir Z on A. Mūsų kraštuose jie yra kažkas kitokio. Jie įdomūs, jie valdo sceną, kai kurios jų dainos net griebia už širdies. Bet ar jie įdomūs kitiems? Ar jų tekstuose yra kažkas daugiau, ar jų skambesys turi sielą? Tik laikas parodys… Man atrodo, kad jeigu grupei pavyktų į savo kūrybą įpinti kažką unikalaus (ar tai būtų tradicinė lietuvių muzika, ar instrumentai, ar bent vienas kitas lietuviškas gabalas), būtų kažkaip kitaip. Taip, gal tai ir skamba kvailokai, bet mes labai dažnai ignoruojame tai, ką jau turime. O juk mūsų muzika, mūsų unikali kalba ir tradicijos išties ypatingos. Na gerai, įlindau čia jau į mišką, kuriame galima klaidžioti valandų valandomis ir kiekvienas klaidžiojantis būtų teisus. Tiesiog pagyvenęs užsienyje, atrodo, sugebi viską įvertinti iš šalies, taip, kaip mus girdi užsieniečiai. Tuomet ir pradedi suprasti, kas jiems būtų įdomu.

Viską susumavus, tai išties įdomus, netgi labai lengvai klausomas albumas. Man teko jo klausytis daugybę kartų ir jis niekaip neatsibosta. Puikus darbas. Tačiau apima toks jausmas, kad pagrindinis grupės akcentas yra gyvi jų pasirodymai, o albumas atlieka labiau promo funkciją, tarsi pakvietimas ateiti į koncertus ir viską pajusti pilna jėga.

Kas liečia anglų kalbą ir vokalą, viskas skamba gan natūraliai, akcentai per ausis nepjauna. Nors ir visu 100procentų suprasti, apie ką ten chebra varo, tikrai reikia pastangų. Kadangi tekstų albumo viršelyje nėra… kartais tekdavo kai kurias gabalų vietas kartoji vis iš naujo. Tačiau visumoje man patiko. Tai – stiprus darbas.

Pati muzika, kaip jau minėjau, krauna energijos nuo pirmojo gabalo. Z on A išties padirbėjo iš peties. Gitaros, mušamieji, pučiamieji… Mano aplodismentai. Taip, jeigu būtų koks šūstresnis DJ, būtų dar spalvingiau. Ir man atrodo, kad labai dažnai MC tampa tarsi pagrindiniu viso albumo akcentu, o turint tokią instrumentalistų chebrą savo sudėtyje… Reikia jiems duoti pasirodyti lyderio formoje, sulaužyti balansą ir duoti vokalams laiko pailsėti.

Na gerai, tai tik pirmasis albumas ir viskas dar priešaky. Sėkmės chebrai. Šiaip ar taip, tai – tikras metų atradimas!

Ir DAR šiandien (trečiadienį) klube TAMSTA vyks ir albumo pristatymas. Visa informacija https://www.facebook.com/events/1652552435022521/ , o Hip-Hop Lithuania puslapyje Facebooko puslapyje galite laimėti ir CD. Pozityvus vakaras garantuotas – visi kviečiami!

Žymos

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close